Aselsan 48XX Serisi MVG Yazılımı Modernizasyonu – 1.Bölüm

Herkese merhabalar ,

Beni tanıyan amatör arkadaşlarım bilirler ki Aselsan 4822 , 4826 , 4926 gibi cihazlara özel bir ilgim var. Daha önce TA7W çağrı işaretli Barış Abinin başlattığı Aselsan 48XX modifikasyon kitine kod yazmış oldukça keyif almıştım. Bunun yanı sıra cihaza bu müdahaleyi yapamayacak/yapmak istemeyecek arkadaşlarım için  MVG ile programlama sürecinin modernizasyonu üstünde çalışmaya başladım.

 

MVG yazılımı ve ilgili cihazlar profesyonel olduğu için cihazı amatör frekansların dışında programlıyor. Sonrasında EEPROM’unu söküp bazı hexadecimal işlemler yaparak amatör frekanslara indirip kullanılıyor. Bu hem zahmetli hem de teknik bilgi gerektiren bir süreç.

Bu yüzden bu yazılımı modern bilgisayarlarda çalışacak şekilde yeniden yazmaya başladım. Bu sayede MVG ile 2Mhz üste programlayıp sonrasında EEPROM’dan HEX işlemleri yapmakla uğraşmayacağız. Ayrıca yaptığım testlerde çeşitli USB çeviriciler ile tam verim aldım telsiz ile haberleşme aşamasında.

Aselsan Paket Yapısı

Aselsan Paket Yapısı

MVG yazılımını çalıştıracak bir bilgisayar edintikten(İşlemci hızı , memory dahi seçiyor eski bir yazılım Delphi 1 ile geliştirilmiş) sonra cihazı normal bir şekilde programlayıp logic analizör ile yazılımın ve telsizin gönderdiği paketleri izleyerek bu paketleri çözmekle başladım. Burada izlediğim yöntem ise cihazın yazılımını kullanarak ufak değişiklikler yapıp (1 mhz yukarı , 1 mhz aşağı , ton değiştir gibi) paketlerin yapısını anlamaktı.

Yazılım şu an gelişme aşamasında ve sadece cihaz içindeki frekansları okuyabilme yeteneğine sahip. İlerleyen günlerde ,frekans yazma ve diğer ayarları değiştirme ile ilgili özellikleri ekleyerek bu konu altından güncellemeleri sizlerle paylaşıyor olacağım.

 

Çalışmaya destek olmak isteyen arkadaşlarımdan ricam VHF / UHF hex dosyaları (Her tonun kullanıldığı , her frekansın kullanıldığı (amatöre düşürülmüş ya da orjinal mvg ile hazırlanmış )) benimle paylaşmaları. Bir çok dosya ile test edebilirsem yeni özellikleri geliştirmem hızlanacaktır.

 

Aşağıda MVG ekranından yazılmış olan frekanslar ve benim geliştirdiğim yazılımın okuduğu frekansların , seri numaralarının ve karşılama mesajının eşit olduğuna dair ekran görüntülerini bulabilirsiniz.

[b]Yeni yazılım [/b]

[b]MVG40[/b]

You may also like...

2 Responses

 1. Aselsan dedi ki:

  Merhaba son fotoğraftaki ASELSAN uygulamasını paylasabilirmisin

  • TygrVrli dedi ki:

   MErhaba ,

   Şahsi bilgisayarıma erişimim şu an bulunmuyor.

   Yazılımı telsizciler.org sitesinden temin ettim. Oraya göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ eighty seven = eighty nine