Aselsan 48XX Serisi MVG Yazılımı Modernizasyonu – 2.Bölüm

Tüm amatör telsiz operatörü arkadaşlarıma selamlar ,

Aselsan 48XX MVG Modernizasyonu çalışmasındaki 2.yazım.  Bir önceki yazımda ekranda yalnızca bir takım frekansları görüntüleyen bir windows forms uygulamasını paylaşmıştım. Amacım sadece frekansları okuyup doğru bir biçimde ekranda göstermekti , frekanslar dışındaki bilgileri (TOT , RFPower , XShift,RxTone ve TxTone) ilerleyen zamanlarda hallederim diye planlamıştım. Vakit hızlı geçiyor.

 

Yazılımın yeni test betasında Ton, gönderme gücü , Tot ve shift çözümlemeleri de artık yapılabiliyor.  Çözümleme işlemlerini kolaylaştırmak için frekansları 0.0000 olarak doldurdum. Şu an bizim test betasında frekanslar bir 0 olarak geldiğinde hatalı bir hesaplama durumu söz konusu ama bu adımın amacı söylediğim fonksiyonları çözmekti.

 

You may also like...

8 Responses

 1. Tmv 4926 dedi ki:

  Başarılı bir çalışma olmuş tebrikler. Tmv 4926 27c256 epromunu hex olarak okudum ve disassembly işleminde başarısız oldum. Fakat makalenizden anlaşılıyor ki bunlara hiç gerek yokmuş. Com bağlantısı kurmak için bir şema varmı. Bağlantı kurduktan sonra frekans yükleme işlemini nasıl gerçekleştirebilirim bu hususlarda paylaşabileceğiniz doküman mevcut mu. İyi çalışmalar.

  • TygrVrli dedi ki:

   Merhaba ,

   Aslında yazıda anlattığım şey tam olarak da sizin sorularınızın cevabı.

   -EEPROM’da hangi alan nereye denk geliyor , buraya ne yazarsak ne olur gibi.

   Fakat bunlarla uğraşmak istemezseniz MVG40 yazılımı ile yapabilirsiniz. (Aselsan’ın orjinal programlama yazılımıdır.)

   Konnektör şemasını aşağıda yazıyorum , RJ45 jack ile olan kafa elinizde mevcutsa kolaylıkla bu programlama kablosunu yapabilirsiniz.

   Detaylı bilgi için telsizciler.org sitesini ziyaret edebilir , oradaki tecrübeli büyüklerimizden bu işin hex tarafının nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

   cihaz pc RS 232 9 pin olan
   1—- — 5
   2—— 3
   3—— 2

 2. Tmv 4926 dedi ki:

  Mvg40 uygulamasını inceledim ancak birkaç formda sadece isim olarak geçiyor. Sanırım yine hex okuyarak devam edeceğim . Intel denetleyiciye göre disassembly uygulaması tavsiyeniz varmı.

 3. Tmv 5926 dedi ki:

  Uzun bir aramadan sonra mvg40 uygulamasını buldum. Ancak bir sorun var bu uygulama 16 bir ve Windows yada dos ile calismiyor. Uygulamayı kullanmamın bir yöntemi var mı

  • TygrVrli dedi ki:

   Merhaba ,

   Uygulamayı DosBox isimli dos yazılımlarını güncel bilgisayarlar ve işletim sistemlerinde kullanmanızı sağlayacak yazılım ile çalıştırabilirsiniz.

 4. Tmv 4926 dedi ki:

  cihaz pc RS 232 9 pin olan
  1—- — 5
  2—— 3
  3—— 2 merhaba bağlantı ile ilgili görsel paylaşabilirmisiniz. Gnd harici pinleri takip edemiyorum. Konnektör devresinde direnç olmalı bu sebeple bağlantılari takip edemedim.

 5. Tmv 4926 dedi ki:

  Tekrar merhaba, telsiz programlamak için 15 pin konnektörden rs232 giriş çıkışlarına ait pinlerin bilgilerine ulaştım . Ancak yazılım telsiz ile iletişim kuramiyor. Sorun ne olabilir. Mümkünse eeprom için hazır bir hex dosyasini sayfanıza yuklermisiniz. B sayede sorunun telsizde mi epromda mi yada yazılım ile mi ilgili olduğunu bulabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =