Digispark Kullanarak Sanal Mouse Yapımı – Microsoft Teams Away Blocker

Arkadaşlar Merhaba ,

Bu yazımda sizlere Digispark kullanarak bir sanal mouse’u nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Tasarlayacağımız donanım BT çalışanlarının bilgisayarları test ederken uyku moduna geçmesini engellemek için , bilgisayarlarımızın ekran koruyucu moduna geçmesini engellemek için ya da Microsoft Teams kullananlar için hareketsiz kalma durumlarında Away durumuna düşmeyi engellemek için kullanılabilir.

 

Digispark Nedir ?

Digispark Attiny85 mikrokontrolörünü kullanan , üzerindeki bootloader sayesinde direkt USB ile haberleşen , driverları sayesinde kendisini klave mouse olarak tanıtabilen bir geliştirme kartıdır. Bu kart ile şaka oyuncakları , bazı klavye kısayollarını tek tuş ile kullanabileceğimiz özelleştirilmiş klavyeler , oyunlar için makrolar çalıştıran donanımlar tasarlayabiliriz. Oldukça küçük boyutu ile bilgisayarınızda bir kablosuz mouse alıcısı kadar yer kaplayacaktır.

 

 

Digispark Attiny85

Digispark Attiny85

 

Arduino IDE’sinde Digispark’ın çalışması için Devre kartları yöneticisine  aşağıdaki url’i eklememiz gerekiyor.

Digispark Board Manager

Digispark Board Manager

 

Bu URL ‘i ekledikten sonra ise Araçlar -> Kart -> Kart Yöneticisi Menüsünü takip ediyoruz.

 

Board Manager 2

Board Manager 2

Kart yöneticisinden Digistump AVR Boards kütüphanesini bulup kuruyoruz.

Digistump Board

Digistump Board

 

Sonrasında ise aşağıdaki kodu digispark’a yüklememiz yeterli.

 

1 Response

  1. 27 Şubat 2021

    […] Şuradaki yazımda digispark kartının klavye ve mouse olarak kullanılabileceğinden bahsetmiştim sizlere ve mouse’u random hareket ettirerek ekran koruyucunun devreye girmesini engelleyebileceğimiz donanımı nasıl tasarlayacağımızı anlatmaya çalışmıştım.. Bu yazımda ise yine aynı kartı klavye olarak nasıl kullanacağımızı ve random parolalar üretmek için bir cihazı nasıl tasarlayacağımızı anlatmaya çalışacağım. […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

67 + = seventy