Baofeng UV5R Şarj Dock Onarımı

Arkadaşlar Merhaba ,

Amatör telsizcilik dünyasında hemen hemen her amatörün envanterinde bulunan baofeng cihazlar ile ilgili bir sorunun çözümü hakkın kısa bir güncelleme paylaşmak istiyorum.

 

UV5R şarj entegresinin normalde bataryaya iletmesi gereken gerilim 8.4V fakat elimdeki şarj cihazı sebebini bilmediğim bir arızadan dolayı 5.4V ‘a düştü.

Şarj cihazının üzerindeki ledin parlaklığı da gözle görülür şekilde %60 azaldı. Tamamen boş bataryayı şarj aletine taksam bile şarj cihazı yeşil (tam şarj) olarak görünüyor.

 

Bu noktada TP5100 isimli li-ion şarj modülü imdadıma yetişti. Bu modül TP4056 modülünün daha gelişmiş bir versiyonu. Üzerindeki 2 adet padin kısa devre durumuna göre 1S ve 2S olarak çalışabiliyor. Baofeng bataryamız için 2S(8.4V) çıkış gerilimine ihtiyacımız var .

 

TP5100 Baofeng UV5R

TP5100 Baofeng UV5R

Giriş voltajını standart UV5R şarj aletinin çıkışı olan 10V olarak ayarladığımız zaman Baofeng UV5R bataryayı %100 olarak şarj edebiliyor. Aynı zamanda üzerindeki şarj indikatörleri sayesinde şarj durumunu da takip edebiliyoruz. Modülün oldukça küçük olması sebebi ile şarj istasyonunun içine oldukça rahat bir şekilde sığabiliyor.

 

TP5100

 

Ayrıca modül üzerinde yer alan harici led çıkışları sayesinde Şarj istasyonu üzerindeki bi color led ile de bağlantısı sağlanabiliyor.

You may also like...

3 Responses

 1. Serhat dedi ki:

  Merhaba aynı sorun. Bende de basladi sanirim devre iptal nasil cozebilirim.

 2. Serhat dedi ki:

  Merhaba sizden okudugum bilgi ve sonrasinda iletisim saglamamiz neticesinde TP 5100 ile sorunumu cözdüm arızalı lion şarj devresini değiştirdim ve telsiz dock cihazını onardım. Tesekkurler

  • TygrVrli dedi ki:

   Serhat Hocam Selamlar ,

   Yardımcı olabildiğime sevindim , yeni dock’u iyi günlerde kullanın 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

40 − thirty =